O opštim uslovima upisa na Filozofski fakultet možete da se informišete
na veb-sajtu Fakulteta. Uslovi su definisani
Pravilnikom o doktorskim studijama.
Upis na doktorske studije
Doktorske studije iz psihologije mogu da upišu kandidati koji su završili osnovne studije psihologije prema propisima koji su važili pre stupanja na snagu Zakona o visokom obrazovanju, master akademske studije psihologije ili magistarske studije iz oblasti psihologije sa prosečnom ocenom najmanje 8,00. Izuzetno, u prvu godinu doktorskih studija može se upisati i lice koje nema prosečnu ocenu iznad 8,00, ako ima najmanje 5 naučnih radova objavljenih u referentnim časopisima od nacionalnog ili međunarodnog značaja, sa recenzijama. Specijalisti medicinske psihologije imaju pravo da konkurišu za upis u prvu godinu doktorskih studija psihologije.
Šta kandidat treba da uradi?
U formularu za prijavu navesti publikovani naučni rad za koji kandidat procenjuje da se po kvalitetu posebno izdvaja u odnosu na druge reference iz lične bibliografije. Data publikacija će biti osnova za intervju sa kandidatom. Opcije za izbor reprezentativne publikacije su sledeće:
- ukoliko kandidat ima publikovan jedan naučni članak/naučnu monografiju, intervju sa kandidatom će se sprovoditi na osnovu datog naučnog članka/naučne monografije;
- ukoliko kandidat ima samo saopštenja sa naučno-stručnih domaćih i/ili međunarodnih skupova, intervju sa kandidatom će se sprovoditi na osnovu jednog saopštenja za koje kandidat smatra da najvaljanije odražava njegove istraživačke kompetencije;
- ukoliko kandidat ima samo jedno saopštenje sa naučno-stručnog domaćeg ili međunarodnog skupa, intervju sa kandidatom će se sprovoditi na osnovu datog saopštenja;
- ukoliko kandidat nema naučnu produkciju, intervju će se sprovoditi na osnovu odbranjenog master rada kandidata.
Kandidat treba da ima aktivnu ulogu u traženju budućeg mentora na doktorskim akademskim studijama.
Pre isteka roka za prijavu, preporuka je da kandidat kontaktira bar jednog nastavnika sa Odseka za psihologiju kako bi dogovorili potencijalnu saradnju i kako bi kandidat imao uvid u to da li dati nastavnik ima mogućnost da preuzme ulogu akademskog savetnika (budućeg mentora) na doktorskim akademskim studijama. U formularu za prijavu kandidat treba da odabere jednu od dve ponuđene opcije:
- Postoji akademski savetnik (potencijalni mentor);
- Trenutno ne postoji akademski savetnik/mentor, ali je oblast psihologije koje me interesuje _______________________ (navesti, ako je moguće, što preciznije oblast u okviru koje bi se kandidat angažovao na izradi doktorske disertacije). * Označavanje oblasti interesovanja je bitno zbog dodeljivanja akademskog savetnika nakon upisa.
Kandidat treba da priloži i pismo preporuke.
Pisac pisma preporuke trebalo bi da bude mentor master rada kandidata. Ukoliko to iz nekog razloga nije moguće (npr. mentor je u penziji, na bolovanju), kandidat može da priloži pismo koje je napisao:
- član komisije koji je učestvovao u odbrani master rada ili
- profesor koji je blisko sarađivao sa kandidatom tokom njegovog prethodnog nivoa studiranja.
Pismo preporuke bi trebalo da sadrži sledeće stavke:
- ko je pisac preporuke, afilijacija, imejl adresa i broj telefona,
- kako pisac preporuke poznaje kandidata (kao bivši mentor, član komisije ili profesor koji je sarađivao sa kandidatom).
Pisac preporuke bi trebalo da prokomentariše sledeće aspekte kandidata:
- samostalnost kandidata u osmišljanju teme, nacrta i izrade master rada ili drugog rada na kojem je pisac preporuke sarađivao sa kandidatom;
- naučne kompetencije i veštine kandidata;
- spremnost kandidata da stične nova znanja i veštine;
- saradljivost i sposobnost kandidata za timski rad;
- organizacione sposobnosti kandidata;
Ostalo što pisac preporuke smatra relevantnim i što ga preporučuje za doktorske akademske studije. Pismo preporuke treba da bude dužine do jedne stranice. Obavezno mora biti svojeručno potpisano od strane pisca preporuke, skenirano i dostavljeno u elektronskom formatu.
Kako se formira rang lista prijavljenih kandidata?
Prilikom rangiranja kandidata uzimaju se u obzir sledeći ključni kriterijumi:
- prosečne ocene ostvarene na osnovnim i master akademskim studijama;
- dužine studiranja na osnovnim i master akademskim studijama;
- naučna produkcija i
- uspeh na intervjuu.
Kandidat na intervjuu može ostvariti najviše 30% bodova koje je ostvario na osnovu prva tri kriterijuma. Prilikom procene kandidata tokom intervjua tročlana komisija koju formira Odsek za psihologiju razmatra sledeće:
- postojanje akademskog savetnika (potencijalnog mentora);
- pismo preporuke i
- odgovore kandidata na metodološko-teorijska pitanja koja su mu postavljena tokom intervjua a na osnovu reprezentativnog naučnog rada koji je kandidat odabrao.
Ukoliko dva ili više kandidata dele isti rang, u razmatranje se uzimaju i dopunski kriterijumi:
- učešće u naučnoistraživačkim projektima tokom ili nakon studija;
- učešće u akreditovanim edukativnim programima.