Doktorske studije psihologije se izvode tokom tri akademske godine. Na ove studije se može upisati kandidat koji je završio master akademske studije psihologije (300 ESPB) i ostvario prosečnu ocenu na osnovnim i master akademskim studijama najmanje 8.
Osnovni cilj studijskog programa doktorskih studija je da se doktorand osposobi za samostalan naučno-istraživački rad i da mu se pruži vrhunska edukacija u različim oblastima psihologije.
Ukupan broj ESPB bodova koje doktorand treba da skupi da bi završio ovaj nivo studija je 180. Time stiče diplomu doktora nauka: psihološke nauke.
Plan doktorskih studija obuhvata obavezne i izborne predmete. Obavezni predmeti uključuju bazične konceptualno-teorijske osnove, savremene metodološke pristupe i aktuelne analitičke postupke psihološke nauke.
Izborne predmete doktorandi biraju u skladu sa svojim užim interesovanjima, što obezbeđuje kandidatu da kreira program prema vlastitim afinitetima. Takođe, doktorandi od početka studija pristupaju i drugim aktivnostima, koje su obuhvaćene Doktorskim praktikumima 1, 2, 3 i 4. Studenti u svakom semestru biraju praktikum iz oblasti u okviru koje će raditi doktorsku disertaciju. U okviru doktorskih praktikuma tokom prve godine, student je angažovan u naučno-istraživačkoj aktivnosti koja se sprovodi u okviru projekata Odseka, kao i u nastavnim aktivnostima. U trećem semestru predviđen je samostalni istraživački rad i njegova prezentacija na naučno-stručnom skupu, a u četvrtom izrada nacrta istraživanja doktorske disertacije koju doktorand brani pred komisijom. Tokom petog semestra Doktorski praktikum uključuje samostalni instraživački rad i njegovo publikovanje u nekom od časopisa sa liste resornog ministarstva. Šesti semestar je predviđen za izradu i odbranu doktorske disertacije.
Doktorska disertacija predstavlja završni ispit za titulu doktora nauka. Ona je samostalni istraživački rad koji doktorand osmišljava i kroz kontinuirani rad sa mentorom sprovodi tokom celokupnih doktorskih studija, da bi ga nakon ispunjavanja svih obaveza prezentovao i branio pred kompetentnom komisijom.
Osnovni cilj doktorskih studija psihologije je sticanje kompetencija za samostalno bavljenje naučno-istraživačkim radom, kao i za izvođenje nastave na visokoškolskim ustanovama. Doktorske studije psihologije usmerene su na dalje produbljivanje konceptualnih i primenjenih znanja iz specifičnih oblasti psihologije, kao i na sticanje opštih i posebnih metodoloških kompetencija koje predstavljaju osnovu za naučno-istraživački rad u psihologiji.
Konkretnije, cilj doktorskih studija psihologije je da obezbedi najnaprednijim kandidatima:
- dalje sticanje znanja i razumevanja psihološih teorijskih sistema i pretpostavki,
- razvijanje psihološih teorijskih sistema i pretpostavki u skaldu sa savremenim pravcima raѕvoja psihologije u svetu,
- samostalno sprovođenje najkompleksnijih istraživačkih projekata koji daju značajan doprinos razvoju psihologije,
- osposobljavanje za kritički pristup u jednoj ili više oblasti psihologije kao i za kreaciju novih eksplanatornih sistema u nekoj specijalizovanoj oblasti psihologije,
- sticanje edukativnih veština za rad u visokoškolskim ustanovama.